Hej! Veckans höjdpunkt har varit att följa utvecklingen från puppa till fjäril! Barnen är väldigt intresserade och tycker det är kul. Av de tio puppor vi har har det nu blivit tre fjärilar som vi matar med sockervatten.

Nedan kan ni ta del av tankekartan med en del av innehållet vi arbetat med under veckan. Vi har bl.a. haft en genomgång om att avrunda till närmaste tio och hundratal. Barnen tyckte det var busenkelt! Vidare har vi lagt mycket tid på att arbeta i matteboken som vi har för avsikt att bli klara med innan skolavslutningen.

tankekarta-mall

Tack alla duktiga barn som höll i sina  utvecklingssamtal, bra jobbat!

Vill påminna om att det är studiedag måndag 21/5. Fritids är öppet som vanligt.

Se också informationen om skolavslutningen och tårtkalaset! Inlagt på bloggen idag.

Önskar er en skön helg! Lotta