Veckans tankekarta tankekarta-mall

Den här veckan har mycket fokus legat på vårt arbete med Alfred Nobel. Höjdpunkten var såklart Nobelmiddagen som blev mycket uppskattat bland barnen.  Vi fick också besök av ”kungen” som delade ut nobelpriser! Vi fotograferade alla och ni kommer få hem en bild, förhoppningsvis innan jul.

Vidare har vi arbetat med elektricitet där vi läst och arbetat med olika saker som behöver ström, hur vi får den, och vad det är för skillnad på en glödlampa och en LED-lampa. Be de gärna berätta om det.

I svenskan har vi fördjupat oss i instruerande texter.

Till sist vore det kul om barnen kunde få se lite från Nobelprisutdelningen och Nobelmiddagen på söndag. Är helt säker på att de kommer känna igen en del och berätta mer för er.

Önskar er en trevlig helg och andra advent! Lotta