Hej!

En intensiv vecka där alla skriftliga matteprov i nationella proven är gjorda. Ena gruppen fick idag göra läsförståelse i svenska. Andra gruppen gör detta på måndag. Alla elever visar varandra respekt under delproven. Det är fokuserat och koncentrerat hela tiden. Sen att det blir lite oroligt efteråt är inget konstigt då anspänningen släpper.

I veckologgen skrev de flesta att de var nervösa innan men att när de sedan insåg att proven inte var så svåra släppte nervositeten.

Nästa vecka är det schemabryt på onsdag, denna dag kommer läggas på nationella proven. Så tidig läggning och en ordentlig frukost tisdag och onsdag är mitt stalltips.

Mycket om nationella proven men vi jobbar intensivt med detta så att vi får det överstökat och kan gå in på kunskap som vi inte redan har lärt oss.

Önskar er alla en trevlig helg.

/magister Karlström